WYDAWNICTWO

Nowości i wydarzenia

NASZA OFERTA

KSIĘGARNIA "MAPY"

MAPY na ZAMÓWIENIE

KONTAKT
TD MAPY
Wydawnictwo Turystyczne
ZAPOWIEDZI i NOWOŚCI
MAPY
MAPY ŚCIENNE
PLANY MIAST
PRZEWODNIKI
INNE PRODUKTY
NASZA OFERTA
<< Poprzedni obraz Wszystkie obrazy w tym albumie Następny obraz >>
Bornholm. Przewodnik
Bornholm. Przewodnik
29/01/2012 18:27:13
Zamów w Księgani MAPY!Bornholm
Przewodnik


Autor: Peter Zralek
Ilość stron: 128 + 8 kolor
ISBN: 9788388859205
Wydanie, 2008

Kieszonkowy przewodnik po Bornholmie.
Mapki, plany Rone i Nexo, przeglądowa mapka Bornholmu. Informacje praktyczne.

Ze wstępu:

"Wyspa jest najpilniej strzeżoną tajemnicą Skandynawii, może nawet całej Europy", zdradził w roku 2003 The Washington Times piórem Maxwella Orme Johnsona. Amerykanin ma rację. Bornholm jest jednym z najpiękniejszych miejsc kontynentu. Czasami zdaje się, że ta mała wyspa wygrała los na loterii. Ma ona, np. plaże, których może pozazdrościć jej niejedna z riwier Południa. Piasek w Dueodde jest dalej drobny i czysty jak wtedy, gdy był jednym z głównych towarów eksportowych wyspy. Używano go w klepsydrach i do osuszania papieru z tuszu przed wynalezieniem bibuły.

Bornholm jest najbardziej nasłonecznionym miejscem północnej Europy. Niebo pozostaje niezachmurzone od maja do września przez 1200 godzin, co daje średnio około ośmiu godzin słońca dziennie.

Wyspa zaskakuje różnorodnością krajobrazu. Znajdziemy tu piętrzące się urwiska, jaskinie, do których wpływa się łódką, gęste lasy pełne wiewiórek, rzadkie orchidee przycupnięte w skalnych załomach, ruczaje ciężkie od ryb, które można łowić bez przeszkód.

Bornholm jest tak mały, że paliwo w baku w samochodzie zabranym z Polski starczy na objechanie całej wyspy (może jednak warto samochód zostawić w domu, a wziąć rower lub go na wyspie wypożyczyć?).

(...)

Zapomniałem jeszcze o wyspiarzach. Pierwszą rzeczą, która zresztą wpadnie Duńczykowi do głowy po usłyszeniu słowa "Bornholmczyk", będzie nie człowiek, a wędzony śledź. Bornholmer jest tradycją wyspy i prawdziwym jej przysmakiem. Należy go jeść na ciepło z rzodkiewką i żółtkiem, nie zapominając o piwie.

(...)

Duńczycy z kolei uważani są powszechnie za najbardziej towarzyski i spontaniczny naród skandynawski. O ich pewnej wstępnej powściągliwości wspomniał niegdyś duński pisarz Kjeld Abell: "Duńczyk jest jak butelka z keczupem. Na początku nic z niej nie chce wyjść - a później wylatuje wszystko naraz".

 << Poprzedni obraz Wszystkie obrazy w tym albumie Następny obraz >>

 
WYDAWNICTWO
Nowości i wydarzenia
NASZA OFERTA
KSIĘGARNIA "MAPY"
MAPY na ZAMÓWIENIE
KONTAKT